نصب تابلو مغازه‌ها و تابلوهای تبلیغاتی تحت قوانین و مقررات خاصی قرار دارد که به منظور حفظ زیبایی شهری، ایمنی و نظم عمومی اجرا می‌شوند. این قوانین توسط شهرداری‌ها تنظیم و اجرا می‌شوند و هر کسب‌وکاری که قصد نصب تابلو دارد، باید این قوانین را رعایت کند. اولین و مهم‌ترین قدم در این فرآیند، دریافت مجوز از شهرداری است که در ادامه به‌طور کامل به آن پرداخته می‌شود.

برای نصب تابلو مغازه به صورت قانونی، اولین قدم مراجعه به شهرداری منطقه‌ای است که مغازه در آن قرار دارد. در این مرحله، متقاضی باید مدارک مورد نیاز را تهیه و به شهرداری ارائه دهد. لازم به ذکر است که در طراحی تابلو قوانین وجود دارد که قبل از اقدام به دریافت مجوز باید نسبت به آن آگاهی کامل داشته باشید.

در این مقاله ما ابتدا قوانین طراحی تابلو مغازه را توضیح داده و سپس در مورد دریافت مجوز نصب تابلو صحبت می کنید و تمامی موارد مورد نیاز را بررسی کرده تا شما به ساده ترین روش ممکن اقدام به کسب مجوز نصب تابلو کنید.

برای سفارش انواع تابلو وارد صفحه تابلو سازی تهران شوید.

فهرست مطالب

قوانین طراحی تابلو مغازه

طراحی تابلو مغازه‌ها باید مطابق با قوانین و مقررات خاصی باشد که توسط شهرداری‌ و مراجع ذی‌صلاح تعیین می‌شوند. این قوانین با هدف حفظ نظم عمومی در شهرها وضع شده‌اند و هر کسب‌وکاری که قصد نصب تابلو را دارد، باید این ضوابط را رعایت کند. در ادامه به بررسی بعضی از قوانین طراحی تابلو مغازه می پردازیم:

قوانین طراحی تابلو

 1. نسبت متن فارسی به متن زبان خارجیحروف فارسی باید ۷۰ درصد از محتوای تابلو و حروف انگلیسی باید ۳۰ درصد باشد. این نکته خصوصاً برای تابلوهای مغازه‌ها یا شرکت‌هایی که نیاز به استفاده از حروف لاتین دارند، اهمیت دارد.اگر مغازه ای دارید که مشتریان شما خارجی هستند، نیازی نیست حتماً به قانون ۷۰ به ۳۰ پایبند باشیم. فقط کافیه علاوه بر نام خارجی، متن به زبان فارسی هم نوشته بشه.
 2. قوانین استفاده از نام تجاری ایرانیبرای استفاده از نام یا لوگوی شرکت‌های ایرانی روی تابلوها، اول باید از شهرداری و نهادهای دولتی مجوز بگیرید. همچنین، اگر کسب‌وکارتان نام یا برند یک شرکت دیگر را روی تابلو استفاده می‌کند، لازم است اجازه رسمی از آن شرکت داشته باشید.
 3. قوانین استفاده از نام تجاری خارجیبرای استفاده از نام و لوگوی شرکت‌های خارجی روی تابلوها، اگر امکانپذیر بود ابتدا باید آن شرکت در ایران ثبت شده باشد. علاوه بر این، اگر کسب‌وکاری بخواهد از نام تجاری یک شرکت خارجی استفاده کند، باید مجوز رسمی از نماینده قانونی آن شرکت در ایران را داشته باشد.
 4. فاصله تابلو از دیواردر زمان نصب تابلو، باید به گونه‌ای عمل شود که بین تابلو و دیوار فاصله‌ای حداقل 25 سانتی‌متر وجود داشته باشد.
 5. عرض تابلوعرض تابلو باید حداکثر برابر عرض مغازه باشد و نباید از آن بیشتر باشد.
 6. حریم پیاده رو و خیابانتابلو باید به گونه‌ای طراحی و ساخته شود که از مغازه بیرون نیاید و به حریم پیاده‌رو و خیابان تجاوز نکند.

مراحل دریافت مجوز نصب تابلو

دریافت مجوز برای نصب تابلوهای تبلیغاتی یک فرآیند مهم است که باید با دقت و طبق قوانین و مقررات مربوطه انجام شود. این فرآیند در کشورها و حتی در شهرهای مختلف ممکن است متفاوت باشد، اما مراحل عمومی آن به شرح زیر است:

مراحل دریافت مجوز تابلو

 1. مراجعه به شهرداری منطقه و تکمیل مدارک
 2. بازدید از محل توسط شهرداری
 3. تصویر برداری کارشناس شهرداری از محل نصب تابلو
 4. اصلاح محل نصب تابلو در صورت تشخیص کارشناس
 5. پرداخت عوارض تابلو
 6. اخذ مجوز تابلو

مدارک مورد نیاز برای مراجعه به شهرداری

برای دریافت مجوز نصب تابلو، باید همراه با مدارک مورد نیاز به شهرداری مراجعه کرده و مراحل ذکر شده را قدم به قدم انجام دهید. در ادامه مدارک مورد نیاز برای دریافت مجوز نصب تابلو را مشاهده خواهید کرد:

مدارک مورد نیاز برای مراجعه به شهرداری

 1. پر کردن فرم درخواست جواز برای نصب تابلو
 2. کپی سند مغازه و پایانکار (اگر متقضی مستاجر باشد، اجاره نامه و رضایت مالک ضروری است)
 3. کپی از جواز کسب
 4. کپی از فیش عوارض مشاغل
 5. نوع و ابعاد تابلو، طرح تابلو
 6. رضایت مالکین اگر در مجتمع اداری یا تجاری هستید.
 7. تکمیل کردن فرم تعهد نامه

تمامی مدارک مورد نیاز را به طور کامل ارسال فرمایید. پس از تکمیل پرونده، مدارک به صف بازدید ارسال می‌شوند که زمان لازم برای آن حداکثر 48 ساعت می‌باشد.

در صورت رعایت نکات فنی، پس از 24 ساعت فیش فرم ارزشیابی صادر خواهد شد. پس از پرداخت فیش مذکور، مجوز نصب به شما اعطا خواهد شد. پس از دریافت مجوز، قادر خواهید بود تا به نصب تابلو بپردازید.

هر گونه سوال یا نیاز به اطلاعات بیشتر، با ما در تماس باشید. ما آماده همکاری با شما هستیم.

امتیاز به post